
Kincses városunk nagy szülöttjéről elnevezett teljesítménytúránk valójában egy régi kezdeményezés újraindítását tűzte ki célul, hogy ismét behozza a köztudatba a Kolozsvár környéki túraútvonalak fontosságát, hiszen kevés városnak adatik meg, hogy jelzett turistautakkal kecsegtesse a túrázás szerelmeseit. A szürke hétköznapok monotóniájára pedig nincs is jobb ellenszer, mint elővenni a szerkényben porosodó bakancsot és egy kellemes sétát tenni a városhoz közeli erdőben, amely akár tömegközlekedési eszközökkel is könnyedén megközelíthető. Mivel havi túraterveinkbe minden alkalommal bekerülnek Kolozsvár környéki útvonalak, saját tapasztalatból, meggyőződéssel állíthatjuk, hogy nem szükséges minden alkalommal 50-100 vagy még több km-t utaznunk ahhoz, hogy minőségi szabadidős tevékenységben legyen részünk, hanem saját házunk tájékán is felfedezhetjük a természet adta lehetőségeket. Kincses városunk lakói közül valószínűleg sokan elmondhatják magukról, hogy több országban kirándultak már, bejárták a fél világot, meghódították Románia 2000 csúcsait, de még soha nem túráztak a Brüll-kilátón, a Cérna-forrásnál, vagy a Kis-Magurán, sőt még a Feleki-gerinc legmagasabb pontján, az Árpád-csúcson sem jártak. Főként miattuk, de természetesen azokért is, akik ismerik és szeretik a Kolozsvár környéki túraútvonalakat, szeretnénk ismét útjára indítani a Hunyadi Mátyásról elnevezett teljesítménytúrát, amely az év legszebb évszakában, az októberi színkavalkádban mutatná meg az őszi erdő szépségét a résztvevőknek. A 10, 20 és 30 km-es gyalogos útvonalak tökéletes lehetőséget nyújtanak a kisgyerekes családok és a tapasztaltabb túrázók számára egyaránt, hogy saját határaikat feszegetve barangolják be kincses városunk kedvelt túraösvényeit, akik pedig két keréken szeretik felfedezni a természet szépségeit, azok számára egy közepes, 35 km-es biciklis távval készülünk. Mivel a Hunyadi Mátyás teljesítménytúra a kolozsvári EKE-nek nem egy újabb, hanem egy régi ötletből inspirált, új köntösbe bújtatott kezdeményezése, szeretnénk röviden ismertetni a rövid életű teljesítménytúra pályafutását. Ehhez Tóthpál Tamás Kolozsvár Környéki Teljesítménytúrák című könyvét hívjuk segítségül, amely részletesen összefoglalja a túra rövid történetét a kezdeti ötlettől egészen a megvalósításig.
Mielőtt belevágnánk a részletekbe, elöljáróban, íme, néhány fontosabb dátum a teljesítménytúra életéből:
2004. október 2-án szervezte meg első ízben az EKE kolozsvári osztálya a Hunyadi Mátyás Emlék- és teljesítménytúrákat 40, 20, illetve 10 km-es távokon 48 résztvevővel.
2005-ben változott az időpont, október helyett április 23-án szervezték meg a túrát 21 résztvevővel, a 40 km-es távot felcserélte a 30 km-es.
2006-ban a szervezők visszatértek az eredeti elképzeléshez, és október 7-re írták ki a túrát, amelyen 67 résztvevő teljesítette a három gyalogos útvonal egyikét: a 30 km-es távon 30-an, a 20 km-esen 14-en, a 10 km-esen pedig 23-an indultak.
2007. október 6-án szervezték meg a túra negyedik (és egyben utolsó) kiírását mindössze kilenc résztvevővel, ugyanis az esős idő miatt a kisebb túrákat kedvelők ezúttal nem indultak el. Mivel a szervezők úgy látták, hogy a potenciális külföldi résztvevők számára nem elég csábítóak a Hunyadi túraútvonalai, a kolozsváriak közül pedig akkoriban kevesen gyakorolták a túrázásnak ezt a formáját, 2008-ban már meg sem hirdették, nehogy a szervezők száma meghaladja a résztvevőkét.
A Hunyadi Mátyás-emlék- és teljesítménytúrák harmadikként indultak be az Erdélyi Kárpát-Egyesület kolozsvári osztályának szervezésében, a Jókai- és a Vasvári-túrák után. Megálmodója Bagaméri Béla volt 2003-ban, az EKE kolozsvári osztályának akkori alelnöke, illetve Lépésmérő Társaságának elnöke. Az ő neve a turistatársadalomban (és nem csak) a Szelek-barlangjának felfedezőjeként vált ismeretté. (106. oldal)
Hogy pontosan miért Kolozsvár nagy szülöttjét választották a teljesítménytúra névadójának, azt a következő részből tudhatjuk meg, emellett a teljesítménytúra történetéből is rövid ízelítőt kínál a szerző a későbbiekben. Mindkét részt módosítás nélkül közöljük Tóthpál Tamás kötetéből.
Miért Hunyadi Mátyás-teljesítménytúrák? (90. oldal)
Hogy mi köze lehet Mátyás királynak az EKE-hez, vagy egyáltalán a turistasághoz? Már az egyesület kezdeti idejéből is olvashatunk városunk nagy szülöttéről. Az Erdély 1893-as évfolyamában Szádeczky Lajos, akkori Kolozs megyei EKE-osztályelnök ekképpen kommentálja a mindnyájunk által ismert kolozsvári bíró esetét:
„Néhai való jó Mátyás király volt tudtommal az első turista, aki a Kolozs megyei osztály tiszteletbeli tagja lehetett volna, ha már ekkor EMKE és EKE lett volna. Álruhában való turistáskodása közben itt is járkált hajdanában, hol mi járunk mostanában. Talán mindnyájan tudjuk kolozsváriak az ő famózus kalandját városunk akkori érdemes polgármesterével, azaz bírájával.
Bánffyhunyadról seregétől titkon eltávozván, begyalogolt Kolozsvárra. Olyan ruha volt rajta, hogy a darabontok hóstáti embernek nézték, s behajtották bíró uram udvarára fát hordani, Isten nevében, egypár ütleg fizetésért. Bíró uram is a fizetség helyett ütlegekkel, kék fotókkal kínálgatta. Jó Mátyás király hordta hát a fát, de a megrovási kaland bizonyítékául 3 darabra ráírta a nevét. Midőn aztán három nap múlva Gyaluból seregével bejött a városba, számon kérte bíró uramat s a darabontokat, hogyan bánnak a szegénységgel; előhozatta a három megjegyzett hasáb corpus delictit, bíró uramat valahol ott a Báthory- ház előtt lefejeztette...”
Így turistáskodott Mátyás, az igazságos Kolozsvár városában, a megye területén, jó példával járván előttünk, közel 500 esztendővel ezelőtt...”
Itt egy, a Kós 50-essel vetekedő gyalogtúráról van szó, nyilván Heltai Gáspár krónikájának nyomán. Viszont tátrai turistahagyomány szerint, magas hegyi teljesítményei is voltak Hunyadi Mátyásnak. A Nagyszalóki csúcs (2453 m) alatt húzódó Királyorr–Königsnase nevű szikla onnan kapta nevét, hogy zergevadászat közben odáig is feljutott Erdély nagy szülötte.
Azonban ezeknél szorosabban, közvetlenebbül is kötődik az EKE Mátyás királyhoz. Ezek a kötődések az EKE Mátyás-házi múzeuma és székháza, valamint a nagy király születésének 500. Évfordulójára rendezett Mátyás-túrák.
A teljesítménytúrák (110-111. oldal)
Az első Hunyadi Mátyás- teljesítménytúrát 2004 októberében rendeztük. 48 részvevő indult akkor a három távon. A 40 km-esnek kiírt távon 20-an, a 20 km-es távon 23-an, a 10-esen pedig haton indultak és teljesítették, meglepően rövid idő alatt. A marosvásárhelyi Örökmozgó, a nemrég beindult Wass Albert teljesítménytúrák szervezőinek hét tagú csapatán kívül négy magyarországi is részt vett ezen a túrán. Czékli Béla is jelen volt, aki azt hiszem, minden új teljesítménytúrát kipróbál. A következő évben a túrákat április 23-án rendeztük. Ezt pedig abból a meggondolásból, hogy ősszel később világosodik, a reggel hétórai indulás, azaz inkább a rajtba való kijutás még sötétben történik. A dátumváltozásra nem lett volna szükség, elég lett volna az indulás idejét akár két órával is későbbre tolni, ugyanis az első rendezvény alkalmával 15 órára már minden- ki teljesítette. Ezúttal viszont a már kizöldült természetet az akkor hullott vastag hóréteg borította, amely a 800 m-en felüli magasabb részeket kivéve később latyakká változott. Ezen a rendezvényen ez- úttal 40 (30) km-es távra jelentkeztek a legtöbben, 12-en; ebből 11-en teljesítették is, egy feladta. A 20 km-es távon 6-on indultak; míg a 10 km-es távon mindössze három versenyző. Mindnyájan teljesítették. A 21 benevezett versenyző közül három budapesti, két sepsiszentgyörgyi, a többi kolozsvári volt. Ez a második rendezés este 7 órakor, egy reneszánsz esttel folytatódott a Mátyás király szülőházában, melynek az EKE-hez való kapcsolatait már ismertettük. Itt az 1992-ben László Bakk Anikó magánkezdeményezéseként indult, azóta hivatalosan is bejegyzett Amaryllis Társaság szórakoztatta változatos programjával a jelenlevőket.
2006-ban visszatértünk az eredeti elképzeléshez, és október 7-re írtuk ki a túrát. Ezúttal az időközben lemért hosszú távot az igazságnak megfelelően 30 km-esnek hirdettük. Ezen a távon 30-an, a 20 km-esen 14-en, a 10 km-esen pedig 23-an voltak. Mindnyájan teljesítették.
A negyedik túrára 2007. október 6-án került sor. A Rajt és a Cél ez- úttal, a bádogkocsma ez évi szünetelése miatt, a Gorbó és a Plecska patakok egyesülésénél levő vendéglőtől indult. Erre az évre a 10 km-es táv körtúrából szakaszos túrává alakult, az előző év tapasztalatából okulva. Az esős idő miatt azonban a kisebb túrákat kedvelők ezúttal nem indultak el. A 30-as távot ketten teljesítették, a 20-ast pedig heten.
A Hunyadi Mátyás-teljesítménytúrák Kolozsvár közvetlen környékén, a Bükkben szép rendezvény. Ízlésesen kiállított túrafüzetet kaptak a részvevők, színes térképmelléklettel. Azonban külföldiekre nem- igen lehet számítani különleges látnivalók nélkül. Hiányzik a megrögzött teljesítőket vonzó jelentősebb megpróbáltatás, egy hosszabb táv vagy szintkülönbség. Igazából ez a túra a kolozsváriak részére készült. Magyarországon egy ilyen rendezvény a szokásos teljesítménytúrák közé volna sorolható a helyiek nagy örömére. Azonban az erdélyi teljesítménytúrázás szempontjából megelőzte korát. Bár az évek során mifelénk is növekvőben van a teljesítménytúrázók tábora, mégis különösen Kolozsváron még mindig túl kevesen ismerik és gyakorolják a túrázásnak e formáját.
Ezért, nehogy végül a rendezők száma meghaladja a részvevők számát, a 2008-as évre meg sem hirdettük. Talán egy hatékonyabb propagandával tovább lehetett volna éltetni, annál inkább, hogy a 2008-as év Mátyás királyhoz kötődő reneszánsz év volt. Reméljük, talán ez a könyv is hozzájárul ahhoz, hogy újra beinduljanak a Bükk-erdőben a Hunyadi Mátyás-teljesítménytúrák. Addig is a jobb idők reményében az alábbiakban közzétesszük a túrák kalauzát.
A Hunyadi Mátyás-teljesítménytúrák kalauza (112. oldal)
A túrakalauz a Bagaméri Béla által írt itiner kibővített változata. Az útvonal követéséhez jó, ha iránytűvel vagyunk felszerelve, ugyanis a különböző pontokban követendő irányokat szögekben adja meg. A teljesítménytúrák hosszabb távját, a túrafüzetben szereplő 40 km-es távot az előzetes lejárások során rosszul beállított lépésmérővel mérték. A 2004-es első megrendezést követően Székely Lavotta és Moréh Zoltán 2005 elején ezt mérőszalaggal ellenőrizték. A táv 30 km-esnek bizonyult. A hosszú táv, a túrafüzetben szereplő Árpád-csúcs – Ég res – Mikesi-tó szakaszán a kék sávjelzés gyakorlatilag eltűnt, az idő- közben változott birtokviszonyok újrafestését is csaknem lehetetlenné tették. A rövidebb túrák a 30-as túra résztávjai, de egyes szakaszai egyeznek ellentétes irányban, a Jókai-túrák megfelelő szakaszaival. Ekképpen a Hunyadi 30-as és 20-as a Mikes-gerinc piros sávjelzésé- be való kapcsolódásától (az Akasztó alatt) ellentétes irányba, a Jókai 55-ös illetve 30-as útvonalán halad a Hintás fa ellenőrző pontig. Innen tovább, a Diós ellenőrző pontig pedig szintén ellentétes irányba, a Jókai 10-es útvonalán. Ezeken a szakaszokon fordulhatunk az illető kalauzokhoz is. A Hunyadi Mátyás 10-es útvonala 2006-tól a Hunyadi 20-as túráéval egyezik az Árpád-csúcsig, mely egyben ennek a túrának a célállomása.